Kaip laikyti arbatos grybą ne fermentacijos metu?

  • Kaip laikyti arbatos grybą ne fermentacijos metu?

    Arbatos grybas yra pradinė kultūra, kuri leidžia pradėti fermentuoti kombučią. Šis grybas yra kombučios gamybos proceso šerdis ir jei norite nuolat gauti šio nuostabaus gėrimo, labai svarbu išmokti tinkamai jį laikyti. Šiame įraše supažindinsime Jus su arbatos grybo laikymo ypatumais, kad jis išliktų nepažeistas ir būtų paruoštas sekančiai fermentacijai.

     

    Kas yra arbatos grybas?

    Arbatos grybas, angliškai vadinamas SCOBY – tai akronimas, reiškiantis simbiotinę mielių ir bakterijų kultūrą, sudedamoji dalis, kuri naudojama kombučios fermentacijai. Taigi arbatos grybas teoriškai net nėra grybas, tai tiesiog bakterijų ir mielių suformuota kolonija, kuri padeda pagaminti kombučią iš saldžios arbatos.

     


    Kombučios fermentacijos sustabdymas – kaip išsaugoti arbatos grybą?

    Neretai žmonėms iškyla klausimas: o kaip išsaugoti arbatos grybą, norint padaryti pertrauką nuo fermentacijos ar išvykstant ilgesniam laikui iš namų? Jeigu planuojate padaryti pertrauką ir nežinote kaip pasielgti su arbatos grybu, pateikiame keletą rekomendacijų, kaip tai padaryti, kad atėjus patogiam laikui vėl galėtumėte mėgautis kombučia.
    Arbatos grybą galima įdėti į stiklainį su pasaldinta arbata ir trupučiu kombučios (tokiu pat santykiu, kaip ir gaminant įprastą partiją) ir palikti vėsioje vietoje. Taip paruošta arbata padeda palaikyti tinkamą pH lygį ir suteikia būtinų maistinių medžiagų, kurių reikia, kad arbatos grybas išgyventų pertraukos metu. Arbatos grybo nedėkite į šaldytuvą, nes šaltoje aplinkoje labai sumažėja mielių aktyvumas ir arbatos grybas gali nebeatsigauti.

     


    Arbatos grybo laikymas

    • Pirmiausia užtikrinkite švarą: pirmas žingsnis laikant arbatos grybą – palaikyti švarią aplinką. Pasirūpinkite, kad jūsų rankos, laikymo indai būtų švarūs, taip sumažinsite riziką, jog kenksmingi nešvarumai gali patekti į jūsų laikomą arbatos grybo terpę.

    • Pasirinkite tinkamą indą: arbatos grybo laikymui rinkitės stiklinį, nerūdijančio plieno ar keramikinį indą. Idealus pasirinkimas – plataus kaklelio stiklinis indas uždengtas audiniu.

    • Įdėkite grybą: įdėkite arbatos grybą į kombučios skystį, įsitikinkite, kad jis yra visiškai apsemtas. Jeigu fermentaciją norite sustabdyti jūsų fermentuotoje kombučioje, arbatos grybą galima joje ir palikti.

    • Palaikykite tinkamą temperatūrą: laikykite arbatos grybo indą tinkamoje aplinkoje, geriausiai nuo 20°C iki 28°C. Venkite staigių temperatūros svyravimų ir tiesioginių saulės spindulių. Geriausiai tinka vėsios, tamsios patalpos, nes jose sulėtėja fermentacija, arbatos grybas išliks aktyvus, tačiau reikės rečiau papildyti skystį saldinta arbata. Kuo šiltesnė aplinka, tuo fermentacija vyksta sparčiau.

    • Naudokite orui pralaidų uždangalą: uždenkite indą orui pralaidžiu audiniu arba popieriumi ir pritvirtinkite gumine juosta arba virvele. Taip užtikrinamas reikiamas oro srautas, o dulkės ir musytės nepatenka į indą, taip palaikomos tinkamos sąlygos.

    • Stebėjimas: laikymo metu patartina periodiškai, kas kelias savaites tikrinti grybo būklę. Stebėkite, ar neatsiranda neįprastos spalvos ir nemalonaus kvapo požymių. Sveikas arbatos grybas turėtų būti kreminės, baltos arba šiek tiek rusvos spalvos, nuo jo turėtų sklisti malonus actingas kvapas. Neapsigaukite ir nesumaišykite ant arbatos grybo atsiradusių mielių susidarymo žymių su pelėsiu.

    • Atnaujinkite skystį: jei ketinate laikyti arbatos grybą ilgesnį laiką (ilgiau nei mėnesį), kas 6-8 savaites įpilkite į kombučią pusę puodelio saldžios arbatos. Taip užtikrinsite, kad terpė išliktų pakankamai rūgšti ir joje bus pakankamai maistinių medžiagų fermentacijos palaikymui.

    • Paruošta gamybai: kai būsite pasiruošę gaminti kitą kombučios partiją, naudokite turimą arbatos grybą kartu su tame pačiame inde buvusiu skysčiu, kuriuos įdėkite į šviežiai paruoštą saldžią arbatą. Norime atkreipti dėmesį, kad palaikius grybą arbatoje keletą mėnesių, kombučia tampa labai actinga ir naujai fermentacijai pradėti pakanka tik nedidelės jos dalies. Palikus grybą ilgesniam laikotarpiui, jis gali labai sustorėti. Sveikai fermentacijai palaikyti užtenka ir plono grybo, todėl visais papildomais priaugusiais arbatos grybo sluoksniais galima pasidalinti su draugais arba naudoti kituose induose, sau pasiliekant viršutinį (naujausią sluoksnį).

    Tinkamas arbatos grybo laikymas yra itin svarbus, kad būtų užtikrintas nuolatinis šio nuostabaus ir sveiko gėrimo išsaugojimas. Laikydamiesi šiame įraše aprašytų veiksmų, galite užtikrinti, kad jūsų grybas išliks geras ir tinkamas skaniai kombučiai gaminti. Atminkite, kad svarbiausia – švara, tinkamas indas ir reguliarūs saldžios arbatos papildymai, užtikrinantys grybo gerovę. O kai nuspręsite vėl pasinerti į fermentacijos platybes ir norėsite išbandyti kitus fermentuotus gėrimus, apsilankykite „Tealure.lt“, kur rasite įvairius gamybos rinkinius, kurie padės geriau pažinti fermentuotų gėrimų pasaulį.