Kombučios gamyba namuose: instrukcija nuo nulio

  • Kombučios gamyba namuose: instrukcija nuo nulio

    Pastaraisiais metais didelio populiarumo sulaukė kombučia – fermentuotas arbatos gėrimas, vartojamas jau daugelį amžių, kilęs iš šiaurės rytų Kinijos regiono, kaip gydomoji priemonė, o iki II-ojo Pasaulinio karo sparčiai plito ir po visą Europą. Kombučia gaminama fermentuojant saldžią arbatą su bakterijų ir mielių kultūra, todėl gaunamas antioksidantais ir probiotikais pasižymintis gėrimas. Nors jos lengvai rasite maisto prekių parduotuvėse ar kavinėse, tačiau pasigaminti kombučią namuose yra labai įdomi ir nesudėtinga patirtis. Tai ne tik smagus ir naudingas „pasidaryk pats“ projektas, bet ir galimybė paruošti gėrimą pagal savo skonį. Šiame įraše aprašysime žingsnius nuo nulio, bet prieš imdamiesi proceso, aptarkime svarbiausius dalykus, kurių reikia norint pradėti kombučios gamybą.

    Ingredientai:

    •    Arbata: dažniausiai renkamasi juodoji, bet tinka ir kitos arbatos rūšys gaminamos iš kininio arbatmedžio ar jų deriniais, svarbu, kad arbata būtų nearomatizuota. Atkreipiame dėmesį, kad žolelės, tokios kaip, mėtos, čiobreliai ir kt. nėra tradicinės arbatos ir jas rekomenduojame naudoti tik kartu su tradicinėmis arbatomis skonio įvairumui suteikti. Kombučios fermentacijai reikalingos maistinės medžiagos, kurios yra randamos tradicinėse arbatose, todėl fermentuojant tik su žolelėmis, kyla rizika pakenkti fermentacijai ir arbatos grybui.

    •    Cukrus: cukranendrių ar cukrinių runkelių cukrus yra tinkamiausi. Galite rinktis skirtingą cukraus rafinuotumą, tačiau nerekomenduojame rinktis labai tamsaus, nerafinuoto cukraus, nes jame esančios melasos gali stabdyti fermentaciją ir pakenkti arbatos grybui.

    •    Arbatos grybas, angliškai vadinamas SCOBY (simbiotinė bakterijų ir mielių kultūra): iš patikimo šaltinio arba užauginkite savo

    •    Pradinis skystis: paprastai tai būna ankstesnės partijos kombučia

    •    Vanduo: svarbu, kad vanduo būtų be chloro

    •    Įvairūs priedai: vaisiai, žolelės ar prieskoniai, kurie suteikia gėrimui ypatingo skonio


    Įrankiai:

    •    Didelis (tinkamiausias stiklinis) indas: pirminės fermentacijos metu

    •    Audeklas: popierinis rankšluostis arba švarus audinys, pritvirtintas gumyte

    •    Fermentacijos indai: butelis su sandariais (keramikiniais) kamščiais – antrinei fermentacijai; piltuvėlis – kombučiai supilti į butelius

    •    Arbatinukas pritraukti arbatai ir dubenėlis cukraus tirpinimui

    •    Šaukštas: maišymui


    Gamybos procesas:

    1. Paruoškite arbatą: užvirinkite vandenį ir užpilkite arbatos lapelius , palaikykite apie 10 minučių, tada nupilkite arbatą, kad skystyje neliktų arbatos lapelių. Maišykite cukrų, kol jis visiškai ištirps. Leiskite arbatai atvėsti iki kambario temperatūros, arba įpilkite šalto vandens, kad arbata atvėstų ir nereikėtų laukti.

    2. Įdėkite arbatos grybą: atvėsusią arbatą perpilkite į stiklinį indą ir įpilkite grybą kartu su pradiniu skysčiu. Pradinio skysčio reikėtų naudoti 1/10 planuojamam fermentuoti kiekiui. Pvz., jeigu fermentuosite 3 litrų inde, jums reikės 300ml (stiklinės) kombučios.

    3. Uždenkite ir fermentuokite: uždenkite indą audiniu, pritvirtintu gumute. Pastatykite jį šiltoje (apie 20-28°C), tamsioje vietoje ir palikite fermentuotis 6-8 dienas dienų. Neužmirškite vis paragauti, kad patikrintumėte ar rūgštumas yra norimo lygio.

    4. Antrinė fermentacija: po pirminės fermentacijos kombučią galite pagardinti vaisiais, uogomis ar Jūsų mėgstamais prieskoniais. Norite sužinoti daugiau apie kombučios pagardinimą uogomis ar sultimis antrinės fermentacijos metu? Paskaitykite apie tai mūsų straipsnyje. Supilkite skystį į butelius, palikdami šiek tiek vietos viršuje. Uždarykite butelius ir palikite juos kambario temperatūroje dar 1-3 dienas, kad susidarytų karbonizacija. Būtinai kartais atsargiai pradarykie butelį, kad jame patikrintumėte susidariusį gazo kiekį. Jeigu esate patenkiti susidariusios karbonizacijos kiekiu, antrinė fermentacija baigta ir galite perkelti butelius į šaldytuvą. Atminkite, kad kombučiai atvėsus, karbonizacija bus ne tokia aktyvi – tai yra normalu.

    5. Atvėsinkite ir mėgaukitės!


    Po antrinės fermentacijos laikykite butelius šaldytuve, kad sulėtėtų fermentacija. Kai norėsite paragauti savo naminės kombučios, atminkite, kad butelį reikia atidaryti lėtai, taip išsiskirs susikaupusi karbonizacija, o tuomet jau supilkite į stiklinę ir mėgaukitės namine kombučia!

    Profesionalų patarimai:

    •    Laikykite įrangą švarią, kad išvengtumėte užteršimo

    •    Pamėginkite pirminę fermentaciją atlikti su rūšinėmis arbatomis, kurios Jūsų kombučiai suteiks dar unikalesnį skonį. Mūsų rekomendacijas rasite čia.

    •    Antrinės fermentacijos metu eksperimentuokite su įvairiais skoniais, pavyzdžiui, uogomis, šviežių vaisių sultimis, prieskoniais. Antrinės fermentacijos metu būkite atsargūs su buteliais ir neperlaikykite jų šiltoje aplinkoje, nes gali susidaryti per didelis slėgis ir jie gali sprogti.

    Kombučios gamyba namuose ne tik malonus, sveikatai palankus hobis, bet ir galimybė išlaisvinti savo fantaziją eksperimentuojant su skoniais. Laikydamiesi šiame įraše aprašytų veiksmų ir eksperimentuodami, galėsite mėgautis naminės kombučios gėrybėmis kada panorėję. O savo kombučios gamybos kelionę galite pradėti kartu su „Tealure“ – kur rasite ne tik jau pagaminto šio nuostabaus gėrimo, bet ir jo gamybos rinkinių. Jeigu nenorite įprasto šio gėrimo skonio, galite išbandyti Jun kombučios ar Vandens kefyro rinkinį. O gal jau turite patirties kombučios fermentacijoje ir norite iš karto pasigaminti 3 litrus šio gėrimo? Prašome – arbatos grybas, kurio pagalba jau po savaitės turėsite daug naminės kombučios. Taigi pasiraitokite rankoves ir pasiruoškite leistis į aromatingą fermentacijos kelionę!